Stavkovni odbor zaposlenih na RTV Slovenija je 18. januarja 2013 v skladu s svojimi sklepi, soglasno sprejetimi na seji dne 17. septembra 2013, sprejel naslednji
Poslovnik o poteku in načinu izvedbe sodelovanja zaposlenih na RTV Slovenija v stavki javnega sektorja
1. člen
Stavka se začne 23. januarja 2013 ob 00.01 in traja do 24.00 istega dne v podporo skupnim stavkovnim zahtevam sindikatov javnega sektorja z dne 15.1.2013 ter z namenom sklenitve ustreznega sporazuma med socialnimi partnerji o izpolnitvi naslednjih posebnih stavkovnih zahtev reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija:
- Zahtevamo, da Vlada Republike Slovenije zagotovi primerno in stabilno financiranje RTV Slovenija za izvajanje javne službe, zagotovi in spoštuje institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost RTV Slovenija. Zahtevamo, da se višina RTV prispevka v najkrajšem možnem času vrne na raven pred 1.1.2013.
- Zahtevamo, da Vlada Republike Slovenije v najkrajšem možnem času pripravi spremembe in dopolnitve Zakona o RTV Slovenija, s katerimi bo zagotovila stalen mehanizem določanja višine RTV-prispevka in financiranje primerno obsegu javne službe, ki jo opravlja RTV Slovenija, in da se višina prispevka ne določa več z Zakonom o izvrševanju proračuna ali z drugimi predpisi z omejenim rokom veljavnosti. Vlado in Državni zbor Republike Slovenije pozivamo, da se pri odločanju o teh spremembah zgledujeta po najbolj naprednih medijskih ureditvah v Evropi in po državah, v katerih je izmerjen najvišji indeks medijske svobode na svetu.
- Vodstvo RTV Slovenija pozivamo, da več stori za boljše delovanje javne radiotelevizije, in da v sodelovanju s sindikati in poklicnimi združenji zaposlenih tudi samo pripravi predloge in rešitve za spremembe notranjega delovanja, ki bi javnost prepričale, da smo vsi enako pripravljeni našim uporabnikom ponuditi največ in najbolj kakovostno, kar lahko ponudi javna radiotelevizija. Še zlasti je pomembno, da zagotovi uresničitev stavkovnih zahtev, ki jih je Sindikat KUU oblikoval pred stavko leta 2010: oblikovanje TV izvedbe, optimalna zasedba Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in humanizacija delovnih procesov v RTV – planiranje dela in razporejanje zaposlenih v skladu s KP JZ RTV.
- Obstoj javne radiotelevizije sloni na v Evropi splošno priznani pravici državljanov, ne glede na njihov družbeni ali gmotni položaj, do celovite obveščenosti in do sooblikovanja javnega mnenja. Takšne naloge nima nobeno drugo medijsko podjetje ali ustanova v demokratični družbi. Zato Vlado in posamezne ministre, Državni zbor in vse poslance, politične stranke ter vse skupine in posameznike, ki sodelujejo v političnem življenju države, pozivamo, naj se vzdržijo neprimernih javnih ocen našega dela. Ko javno zagovarjamo dolžnost in pravico do neodvisnega in avtonomnega dela novinarjev in drugih ustvarjalcev programov javne radiotelevizije v Sloveniji, ne pristajamo na to, da se nas deli in razvršča po ideoloških kriterijih in glede na cilje političnih strank, interesnih skupin ali vplivnih posameznikov.
2. člen
Stavko vodi Stavkovni odbor zaposlenih na RTV Slovenija. Stavkovni odbor sestavljajo predstavniki Koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenija, Izvršnega odbora Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije in Izvršnega odbora Sindikata kulturno umetniških ustvarjalcev, ki so se z dnem napovedi stavke preimenovali v stavkovne odbore reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija.
Stavkovni odbor lahko daje pooblastila za izvedbo stavke tudi drugim članom sindikatov, če oceni, da je to potrebno v posameznih uredništvih, uredniško-producentskih enotah, službah ali organizacijskih enotah RTV Slovenija.
3. člen
Izjave v zvezi s stavko javnosti posredujejo predsednik stavkovnega odbora oziroma po njegovem pooblastilu podpredsednika stavkovnega odbora. Izjave o stavki dajejo tudi drugi člani stavkovnega odbora, vendar samo o zadevah, ki so povezane z organizacijo stavke v njihovem okolju.
4. člen
Od dne objave napovedi stavke do uresničitve skupnih zahtev sindikatov javnega sektorja se o sporazumu za izpolnitev stavkovnih zahtev iz 1. člena tega poslovnika pogaja pooblaščeni član stavkovnega odbora javnega sektorja. V pogajanjih o izpolnitvi posebnih stavkovnih zahtev reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija z Vlado RS in z vodstvom RTV Slovenija sodelujejo pooblaščeni člani Stavkovnega odbora zaposlenih na RTV Slovenija.
5. člen
Stavkovni odbor oceni, kdaj je namen stavke dosežen in zahteve izpolnjene s sporazumom, na podlagi katerega je mogoče skleniti, da nadaljnje zaostrovanje sindikalnega boja ni več potrebno, in da so cilji doseženi. V nasprotnem primeru stavkovni odbor organom reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija predlaga nadaljnje ukrepe za dosego s stavkovnimi zahtevami postavljenih ciljev.
6. člen
Zaposleni in pogodbeni sodelavci, ki niso člani reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija, se pa stavki pridružijo, v času stavke uživajo enako zaščito kot člani sindikatov, vključno s pravico do povračila plače ali plačila pogodbenega dela. Za opravljeno in objavljeno delo v času stavke je delodajalec dolžan izplačati ustrezni znesek, kot je določeno v pogodbi o zaposlitvi ali v drugi pogodbi civilnega prava.
7. člen
Zaposleni in pogodbeni sodelavci stavkajo na delovnih mestih v času, ki je namenjen izpolnjevanju njihovih rednih delovnih obveznosti in v skladu z notranjim redom RTV Slovenija.
Člani stavkovnega odbora oziroma njihovi pooblaščeni zastopniki vodijo seznam prisotnosti stavkajočih za vsak dan stavke in evidentirajo njihov prihod in odhod v okviru polnega delovnega časa oziroma v skladu z notranjim redom RTV Slovenija.
8. člen
Zaposleni in pogodbeni sodelavci RTV Slovenija v času stavke delajo po spremenjenem delovnem razporedu in tako da ni bistveno ogroženo uresničevanje nalog iz javne službe, ki jih izvaja RTV Slovenija, oziroma na način, da se javnemu zavodu v času stavke ne povzroči nepotrebna finančna, materialna škoda ali druga škoda.
9. člen
Programske vsebine, ki bodo v času stavke posredovane javnosti oziroma objavljene v programih RTV Slovenija brez pooblastila Stavkovnega odbora zaposlenih na RTV Slovenija so:
- vremenska napoved,
- obvestila o izrednih razmerah v prometu,
- informacije o elementarnih nesrečah,
- z zakonom določene obvezne vsebine povezane z resno ogroženostjo življenj, zdravja in premoženja državljanov, kulturne in naravne dediščine ter varnosti države,
- informacije o poteku stavke v javnem sektorju,
- vsebine, s katerimi bodo izpolnjene mednarodne obveznosti, ki jih ima RTV Slovenija v pogodbi z državo in v dogovorih z EBU in EU.
- ekonomsko propagandna sporočila.
Če bo na dan stavke sklicana plenarna seja Državnega zbora Republike Slovenije, mora biti prenos te seje na parlamentarnem kanalu označen z zvočnim ločilom in napisom stavkovnega odbora kot izjema zaradi spoštovanja določil Zakona o RTV Slovenija.
10. člen
Opredelitev drugih nujnih programskih vsebin bo predmet skupnega usklajevanja in dogovarjanja med vodstvom RTV Slovenija, odgovornimi uredniki in predstavniki Stavkovnega odbora zaposlenih na RTV Slovenija.
Stavkovni odbor šteje za nujno programsko vsebino, ki jo je potrebno objaviti na dan stavke v vseh dnevno informativnih, aktualno informativnih in njim sorodnih oddajah in programih (na primer, Dobro jutro, Dobra ura, Studio ob 17 in podobnim), javno izjavo reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija, ki bo vsebovala informacije državljanom o našem odnosu do stavke javnega sektorja in o naših posebnih stavkovnih zahtevah. Za takšno nujno programsko vsebino se šteje tudi izjava vodstva RTV Slovenija ter morebitni izjavi Programskega in Nadzornega sveta RTV Slovenija, če se ti zanje odločijo.
Stavkovni odbor bo spoštoval in ne bo posegal v uredniško avtonomijo urednikov posameznih programov, uredništev in oddaj, prav tako bo spoštoval novinarsko neodvisnost in ne bo posegal v vsebino objavljenih ali prispevkov in oddaj pripravljenih za objavo, ima pa dolžnost in pravico, da urednike in novinarje ter druge avtorje opozori na vsebine, ki bi bile v nasprotju z vsebino posebnih stavkovnih zahtev zaposlenih na RTV Slovenija ali v nasprotju s Poklicnimi merili in etičnimi načeli ustvarjalcev programov RTV Slovenija.
V skladu z določili prejšnjega odstavka bo stavkovni odbor posebej pozoren na objavo programskih vsebin, ki se nanašajo na notranjepolitične dogodke v Sloveniji na dan stavke, in bi bila z njihovo objavo stavka v javnem sektorju zlorabljena za promocijo posebnih interesov političnih strank, drugih političnih ali civilnodružbenih organizacij in združenj, vlade, ministrstev, poslancev in državnih funkcionarjev, za promocijo dogodkov in stališč, s katerimi bi kdo želel namenoma odvrniti pozornost javnosti od stavke javnega sektorja, razlogov zanjo in drugih za državljane pomembnih tem, ali pa za objavo stališč, ki bi nasprotovala uveljavljanju z ustavo in zakoni zagotovljenih človekovih pravic in političnih svoboščin v Republiki Sloveniji.
11. člen
Poleg navedenih programskih vsebin bo v skladu z določili Zakona o stavki minimum delovnega procesa na RTV Slovenija zagotovljen z opravljanjem naslednjih del in nalog:
- vnosom podatkov za obračun plač in obdelavo plač,
- izvajanjem nujnih plačil in zagotavljanjem gotovine v skladu z zakonskimi predpisi o finančnem poslovanju,
- rednim vzdrževanjem in upravljanjem poslovnih prostorov in vzdrževanjem avdio in video naprav,
- izdajanjem naročilnic za izvedbo nujne nabave ali storitve s področja dela,
- izvajanjem nalog vezanih na postavljene roke v postopkih oddaje javnih naročil,
- izvajanjem nalog v sodnih in upravnih postopkih, ki so vezane na tek prekluzivnih rokov.
12. člen
Stavkovni odbor lahko v skladu s tem poslovnikom odobri tudi podrobnejša tehnična navodila za izvedbo stavke v posameznih uredništvih.
13. člen
Stavkovni odbor nadzira izvajanje tega poslovnika ter po preverjanju in dokumentiranju kršitev o njih takoj obvesti inšpektorja za delo.
Ljubljana, 18. januarja 2013
Stavkovni odbor:
- Tom Zalaznik, predsednik
- Peter Kosmač, podpredsednik,
- Zoran Medved, podpredsednik, TV Slovenija
- Marko Golja, Radio Slovenija
- Miran Ornik, Regionalni RTV center Maribor in Lendava
- Irena Cunja, Regionalni RTV center Koper/ Capodistria
- Iztok Tory, TV Slovenija
- Bernarda Černe, Radio Slovenija
- Martin Vidic, TV Slovenija