Sindikatu
kulturno umetniških ustvarjalcev RTV Slovenija
Ljubljana, 3. 10. 2008
Sindikat kulturno umetniških ustvarjalcev RTV Slovenija v svojem dopisu piše, da se je seznanil z zaostrenimi delovnimi odnosi v uredništvu glasbenega programa tretjega radijskega programa (Ars) in pri tem navaja, da uredništvo že od 3. avgusta nima vodje z ustrezno stopnjo izobrazbo in strokovnih znanj s področja resne glasbe, čeprav so bile v tem obdobju sprejete pomembne finančne in programske odločitve.
Ker gre zagotovo za pomembno problematiko, bi bilo pričakovati, da bi sindikat pred izrekanjem svojih mnenj o nezaupnici direktorju radia in o pripravah na stavko glasbenih urednikov, prisluhnil tudi direktorju radia in vršilki dolžnosti odgovorne urednice tretjega radijskega programa Mirjam Bevc Peressutti, ki ima za to funkcijo predpisano ustrezno izobrazbo.
Do tega problema je prišlo potem, ko je direktor radia skupaj z vršilko dolžnosti odgovorne urednice sredi meseca julija (ko je bila urednica za resno glasbo že na dopustu, kasneje pa na bolniški) odkril, da gre za številne strokovne pomanjkljivosti v zvezi z glasbenim programom – zlasti kar zadeva poletne glasbene festivale, saj praktično v programskem in produkcijskem smislu ni bilo skoraj ničesar pripravljeno (pogodbe s festivali, finančne obveznosti, selekcija programskih snemanj in podobno). Tega problema sta se z vso odgovornostjo in uspešno lotila vršilka dolžnosti in direktor radia, da sta prav s snemanji teh festivalskih dogodkov obogatila glasbeni del programa Ars. Tudi kasneje je bilo ugotovljeno, da je bilo strokovno vodenje tega uredništva slabo, polno pomanjkljivosti, veliko programskih vsebin je temeljilo zgolj na ustnih dogovorih, ne pa na kasnejši izvedbi le-teh v obliki nujnih pogodbenih razmerij, finančnih razrezov in podobnega. Tudi v preteklosti se je direktor radia Slovenija srečeval s številnimi pripombami glasbenih ustvarjalcev na to temo in skušal stvari razreševati, zdaj pa se s temi težavami sooča vršilka dolžnosti odgovorne urednice.
Glede na vse to sem se odločil, da začasno za vršilko dolžnosti imenujem v.d. odgovorne urednice, pri čemer ji je to področje do 22. septembra 2008 pomagal koordinirati urednik za sinfonično glasbo na tretjem radijskem programu gospod Gregor Pirš. Kar zadeva programske vsebin in načrtovanja le-teh tudi za leto 2009, so bili glasbeni uredniki s strani vršilke dolžnosti odgovorne urednice pozvani, da pri programsko-produkcijskem in finančnem načrtovanju, vključno s projekti za razvojna sredstva, sodelujejo in to je bilo tudi uresničeno, kar pomeni, da iz planiranja v nobenem primeru niso bili izključeni. S tega vidika je programsko-finančni načrt usklajen, poleg tega pa je uredništvo tretjega radijskega programa v celoti v letu 2009 izvzeto iz obveznega navodila generalnega direktorja o tem, da se PPN za l. 2009 načrtuje pri variabilnem delu na ravni leta 2008. Zato je za tretji radijski program določena variabila na ravni porabe za leto 2008, ta poraba pa je višja od planiranih sredstev za leto 2008 v višini več kot 25-ih odstotkov. Pri tem ima glasbeno uredništvo tretjega radijskega programa skupaj z deležem iz obveznic za prihodnje leto skoraj 40 odstotkov več sredstev kot v letošnjem letu.
Kar zadeva urednico za resno glasbo ga. Veroniko Brvar, je treba vedeti tudi to, da se je organizacijsko tretji radijski program s statutarnimi spremembami leta 2006 tudi v kadrovsko-organizacijskem smislu spremenil. Po prihodu nove odgovorne urednice (ki je bila zaradi neurejenih razmer na tretjem radijskem programu kasneje razrešena po postopku), so vsi uredniki postali vršilci dolžnosti. Brvarjevo je odgovorna urednica predlagala za urednico uredništva za resno glasbo (česar prej ni bilo, saj je bila samo urednica!), kar sem sprejel, vendar pa V. Brvarjeva te pogodbe iz neznanih razlogov ni želela podpisati, kar pomeni, da formalno-pravno ni bila urednica uredništva za resno glasbo. Ko je bilo ob tromesečju ugotovljeno, da tretji radijski program finančno bistveno odstopa od plana (za katerega sem kot direktor zadolžen in odgovoren), sem seveda terjal odgovornost in generalnemu direktorju predlagal razrešitev odgovorne urednice, kar se je tudi zgodilo. Še pred tem je odgovorna urednica kot najbolj odgovorni osebi za to hotela razrešiti V. Brvarjevo in Marka Goljo kot urednika literarnih oddaj. To sem preprečil, ker sem smatral, da je za razmere generalno odgovorna Vilma Štritof Čretnik, da pa bom odgovornost ostalih dveh ugotavljam posebej.
Kar pa zadeva kadrovsko problematiko, naj povem, da so bili uredniki uredništva za resno glasbo na tretjem radijskem programu že pred več kot tednom dni s strani v.d. odgovorne urednice obveščeni, da je kadrovska rešitev pripravljena, da je v postopku in da bo novi urednik uredništva svojo naloge prevzel, ko bodo formalno-pravni postopki končani. O tem so bili obveščeni potem, ko sem prejel zapisnik sindikata kulturno-umetniških ustvarjalcev in sem menil, da je formalni odziv na njihov dopis zaradi tega nepotreben, nisem pa ga spregledal ali ignoriral. Menil sem, da bodo sindikat o tem obvestili tisti, ki so njegovi člani oz. v vodstvu sindikata, kar bi bilo korektno.
Pri tem sva se z v.d. odgovorno urednico o kandidatu posvetovala tudi s posamezniki v hiši in izven nje. Gre za strokovno kompetentno osebo z dolgoletnimi izkušnjami na področju glasbenega ustvarjanja in poustvarjanja, ki bo po potrebi skupaj z uredniki za resno glasbo še enkrat pregledal programsko-poslovni del tega uredništva, ga dopolnil oz. po potrebi tudi spremenil. Kandidat bo dolžnosti urednika uredništva za resno glasbo prevzel s 15. oktobrom letos!
Ob tem naj dodam, da je o uresničevanju programskega dela PPN-ja za tretji radijski program pred dnevi razpravljala tudi komisija za kulturo pri programskem svetu RTV Slovenija in na poročilo ni imela pripomb – še več, menila je, da s programskega vidika program ARS ni v nikakršnih težavah, da pa so kadrovske zadeve v pristojnosti direktorja radia. O vsem tem je na eni od sej razpravljal tudi nadzorni svet, ki je menil, da je direktor Radia Slovenija v kadrovskem smislu ravnal v skladu s svojimi obveznostmi, odgovornostmi in pooblastili.
Vinko Vasle, direktor Radia Slovenija