Odgovor na odprto pismo poslankam in poslancem
Sindikata novinarjev Slovenije in KNS RTV S
Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev vztraja pri navedbah iz svojega odprtega pisma poslankam in poslancem in zanj niso sporne. Lahko bi novinarskim sindikatom odgovorili tudi na kratko z: De te fabula narratur(Zgodba govori o njih, ne o nas), saj dejstva povedo vse.
O resničnosti trditve, da sprememba statusa vodi v stanje, kakršno je vladalo pred vstopom v plačni sistem javnega sektorja, priča že potekajoče prilagajanje komaj sprejetega plačnega sistema »domačim potrebam«.
O prihodnjem, zagotovljenem, sindikalnem dialogu in soglasjih pa: tudi politično slepi vidijo, v katero smer se ta dialog razvija.
Potrditev navedenega je tudi izid »referenduma« v okviru novinarskega poklica, v katerem so se s 66 odstotki glasov izrekli proti spremembi statusa javne radiotelevizije in izvzemu iz sistema plač v javnem sektorju.
Sindikat KUU RTV S nikoli ni odklanjal sodelovanja v usklajevanju iz načelnih razlogov, ampak zato, ker za najpomembnejše, za spremembo statusa, na strani predlagatelja za naše argumente ni bilo niti najmanjšega posluha.
In nazadnje, trditev Sindikata KUU RTV S, da zastopniki novinarskega poklica niso reprezentativni za radiotelevizijsko dejavnost, je povsem resnična. To potrjuje tudi navedba SNS, ki pravi, da so edini sindikat, registriran za poklic novinarja: SKUU pa z odločbo ministrstva za delo izkazuje reprezentativnost za radiotelevizijsko dejavnost, formalno in dejansko to pomeni, da SNS zastopa in podpisuje stališča novinarskega poklica, SKUU pa zastopa dejavnost kot celoto.
Navedba torej ni zavajanje javnosti, še manj diskreditacija – oboje lahko pripišemo le podpisnikoma pisma, na katero odgovarjamo.
Peter Kosmač, predsednik