IZJAVA ZA JAVNOST, POSLANCE DRŽAVNEGA ZBORA IN MINISTRE V VLADI BORUTA PAHORJA
Sindikat kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV Slovenija je ponovno pretehtal Predlog novega Zakona o RTV Slovenija in ugotovil, da je nesprejemljiv kot celota. Ob morebitni uveljavitvi bo škodno deloval tako na razvoj sistema nacionalne radiotelevizije kot tudi na nadaljnje avtonomno ustvarjanje kulturnih in umetniških delavcev, ki delajo v RTV Slovenija in imajo danes status javnih uslužbencev.
Dolgoletna prizadevanja države in sindikatov za dosego vrednostne primerljivosti ustvarjalnih poklicev v RTV S do podobnih v drugih javnih zavodih s področja kulture bi novi ZoRTV S izničil v celoti; z nekaterimi členi, ki določajo plače vodilnih delavcev in nadzornikov sistema pa omogočil nesprejemljivo visoke plače in nagrade, ki bi pomenile uzakonitev kriminala. Člani uprave bi tako lahko dosegali plače in letne nagrade tudi do 200 tisoč evrov, nadzorniki pa polovico manj, kar bi v celoti porušilo vrednostna razmerja poklicev v RTV in tudi do poklicev v drugih dejavnostih, tako v gospodarstvu kot tudi v javnem sektorju.
Državni zbor bo v primeru sprejetja novega zakona prevzel odgovornost za nadaljnji obstoj ali sesutje nacionalne RTV in njenega poslanstva na področju kulture. V postopkih usklajevanja členov zakona, še zlasti o sedaj prikriti statusni preobrazbi RTV in izločitvi javnih uslužbencev, zaposlenih v javnem zavodu RTV Slovenija, iz Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, smo se socialni partnerji pogovarjali mimobežno, saj je predlagatelj zakona, Ministrstvo za kulturo, zavračal vsakršno možnost za ohranitev preizkušenih in učinkovitih obstoječih rešitev tako za delovanje sistema RTV kot tudi ustvarjalcev radijskih in TV-programov. Predlog zakona pravi, da je RTV Slovenija ustanovljena in deluje z namenom zagotavljanja javne službe in je pravna oseba posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. Obenem pa pravi tudi, da zaposleni v RTV Slovenija niso javni uslužbenci. In kaj potem smo ti zaposleni, ki opravljamo delo za javno službo, katere edini ustanovitelj in lastnik je država? Zajci na polju kulture? In kot taki naj udejanjamo svojo ustavno in demokratično pravico do socialnega dialoga in svoje pravice, ki izhajajo iz dela? Ali pa pač kulturno polje RTV Slovenija ni pomembno in je pravzaprav to prava in resnična neodvisnost? Morda pa sploh vse skupaj ni pomembno in je za zdaj še obstoječe široko kulturno in umetniško delo v javnem zavodu RTV Slovenija lahko prepuščeno vrednotenju in upravljanju peščici posameznikov? Brezbrižnost politike in medijev do prevladujoče kulturne in umetniške produkcije v radijskih in televizijskih programih v javnem zavodu RTV S, ki so namenjeni najširšemu občinstvu, kaže, da ta kultura ni več pomembna. Ni nam znano, da bi se katerikoli politik javno, resno in utemeljeno zavzemal za pomen kulturnega in umetniškega ustvarjanja na nacionalki. Posledice sesutja vrednostnega sistema v ustvarjalnih in delovnih procesih, ki je bil vzpostavljen v socialnem dialogu v okviru javnega sektorja, se bodo neizogibno pokazale v oslabljenem delovanju Javnega zavoda, predvsem pa na programski ravni. S kvazisocialnim dialogom brez ustrezne zakonske podlage bo ogrožen delovnopravni status zaposlenih, z nepremišljeno uvedbo kadrovskih kvot bo pa ogrožena profesionalna raven zavoda.
Od ministrskega zbora, posebej pa od ministra za finance gospoda Franca Križaniča in ministrice za javno upravo gospe Irme Pavlinič Krebs pričakujemo, da bodo v postopku medresorskega usklajevanja besedilo zakona temeljito proučili in tudi ovrednotili nekatere, lahko bi rekli zlovešče zakonske rešitve in ocenili, da Predlog novega Zakona o RTV ni primeren za nadaljnji postopek sprejemanja v Državnem zboru, predlagatelju, Ministrstvu za kulturo, pa priporočili, da predlog umakne iz nadaljnjih postopkov.
V Sloveniji so v zdajšnjih težkih gospodarskih razmerah vsekakor pomembnejše zakonske spremembe v dejavnostih in okoljih, ki so na robu propada.
Nesprejemljivo pa je, da se na rob prepada potiska z novim zakonom tudi sistem javnega zavoda RTV Slovenija, in to s posegom neoliberalizma na kulturno področje nacionalnega pomena in z dejansko in dokončno uveljavitvijo zasebnega finančnega interesa pri vodenju nacionalne RTV – namesto spodbujanja dobre, boljše in visoke profesionalne ravni strokovnih in programskih delavcev in programov.
Je to strategija Vlade RS?
Peter Kosmač
predsednik